Wenus – Bliźniacza siostra Ziemi

By mind4brain On Maj 7th, 2013

Na pewno słyszałeś powiedzenie „Mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus”, tą ciekawostką uświadomię Ci, że trochę prawdy w tym jest.
Wenus jest nazywana siostrą bliźniaczą Ziemi dlatego, że jest blisko niej i jest bardzo podobnych rozmiarów, jednak panują na niej warunki znacznie cięższe niż na ziemi dlatego ciekawostkimówi się że jest tą złą siostrą. Jest planetą odległą od słońca o około 108 000 000 km.
Rok na Wenus trwa 225 dni czyli nieco mniej niż na ziemi a doba 8 miesięcy. Grawitacja też jest nieco mniejsza bo wszystko waży tam 91% tego co na ziemi.
Ciekawostką mogło być to, że kiedyś silne uderzenie asteroidy lub jakiejś innej materii w planetę było tak potężne że zmieniło kierunek jej wirowania dlatego planeta wiruje w innym kierunku niż większość planet układu słonecznego co za tym idzie słońce wschodzi tam na zachodzie a zachodzi na wschodzie.
Powierzchnia Wenus niestety nie nadaje się do zamieszkania dlatego, że temperatura jej wynosi średnio ponad 500°C.
To właśnie na tej planecie po raz pierwszy odkryto efekt cieplarniany.
Głównym składem atmosfery Wenus jest dwutlenek węgla a ciśnienie jest tam 90 razy wyższe niż na ziemi dlatego zachodzi tam tak silny efekt cieplarniany.
Jest trzecim co do jasności obiektem który można dostrzec z ziemi a to dlatego, że chmury na Wenus składają się głównie z siarki i są tak gęste, że odbijają 80% światła. Więc na powierzchni musi być nieco ciemno.ciekawostki
Na Wenus nieustannie trwają wyładowania atmosferyczne czyli burze.
Może nie wiecie, ale w naszą Ziemię średnio uderza około 3 mld piorunów rocznie, a w Wenus? Ani jeden. To dlatego, że właśnie jak wyżej wspomniałem ciśnienie jest tam o wiele większe niż na ziemi to energia wyzwalana w piorunach nie jest w stanie się przebić przez atmosferę więc wyładowania trwają tylko w chmurach.

Tak właśnie przedstawia się nasza siostra Wenus – bogini miłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>